Modern idők járnak, amikor a legtöbb felmerülő problémára már létezik valamilyen hatékony megoldás. A plafon szigetelés többféle módszerrel érhető el. Miért van erre egyáltalán szükség? A régebbi ingatlanok esetében, szinte egyáltalán nem volt szokás ezzel foglalkozni. A padlás felől volt megoldva ez a kérdés, általában olyan formában, hogy a gerendára fektetett deszkák tetejét 5-10-15 cm vastagon sárral borították. Az életvitel nagyon sokat változott mostanában, aminek következtében a mindennapi élet jelentős része már nem a szabadban zajlik, hanem a belterekben. A plafon szigetelés ennek megfelelően kapott igazán komoly hangsúlyt, hiszen a magas energiaköltségen megtermelt meleget muszáj megtartani.

A plafon szigetelés során használt alapanyagok

Szerencsés helyzetben a padlás felől bőven van hely, aminek hála a gerendák közét könnyedén ki lehet tölteni üvegvattával, illetve kőzetgyapottal. Gyakran használnak még speciális purhabot erre a célra. A problémásabb eset, amikor a plafon szigetelés csak a szoba felől végezhető el. Ekkor a nagy belmagassággal rendelkező épületeknél, az említett megoldások ugyanúgy szóba jöhetnek az állmennyezet beiktatásával. Ha erre nincs mód, akkor kerülnek előtérbe az olyan termékek, amilyenek a Halltex Hovi, Imheimiwa panelek. A sok bosszúságot okozó hőhidak kialakulásának elkerülése érdekében, minden esetben megéri profi szakemberre bízni a feladatot, aki tudja, hogy adott környezetben milyen szerkezeti megoldást érdemes alkalmazni, valamint annak mekkora hatásfoka lesz. Gyakran már minimális beavatkozással el lehet érni azt a vágyott célt, aminek hála a megtakarítás gyorsan érezhetővé válik.

Melyek a legnépszerűbb külső szigetelő anyagok?

A plafon mellett, természetesen az épület külső szigetelését is meg kell oldanunk, ha nem szeretnénk csillagászati összegeket a fűtésszámláért. Természetesen ezek nemcsak az újépítésű házak esetében szükségesek, hanem lakásfelújítás alkalmával is érdemes a külső szigetelő anyagok fajtái között válogatni. Ha a két legnépszerűbb változatot vesszük alapul, akkor a kőzetgyapot és a polisztirol közötti különbségeket, előnyöket és hátrányokat érdemes latolgatni. A kőzetgyapot a szálas hőszigetelőanyagok kategóriájába tartozik. Víztaszító anyagból bevont természetes kőzetből állítják elő a táblákat. Rendkívül tartós és ami miatt sokan kedvelik, az a páraáteresztő képessége, de zajszűrés terén is remek, illetve szinte éghetetlen anyagnak számít. A hátránya a polisztirollal szemben az, hogy drágább és komolyabb rendszert igényel a beépítése, a súlyából adódóan. A külső szigetelő anyagok másik nagy csoportjába a polisztirol termékek tartoznak. Manapság már ezekből is nagyon sokféle létezik és a megfelelő rendszer kiépítésével a pára megfelelő áteresztése is megoldható. Ezen képessége a vastagság és típus szerint változik. Létezik EPS, Expert Fix, XPS és a legújabb grafitos hőszigetelő lemez is. Jellemzően kedvezőbb árfekvéssel rendelkeznek, mint a kőzetgyapot.

A legolcsóbb házépítés miként lehetséges?

Nagyon sok mindenen lehet spórolni egy házépítés során, viszont arra fontos figyelni, hogy ez ne menjen a minőség kárára. A fenti bekezdésből kiindulva, használhatunk polisztirol szigetelést kőzetgyapot helyet. De miből legyen a ház? Ez itt az elsődleges kérdés. Manapság egyre népszerűbbek a konténerházak. Mára már ezeknek is megoldott a szigetelése és a konténerek moduláris kiviteléből adódóan, sokféle formában variálhatóak, ráadásul a későbbi bővítésre is van lehetőség. A szendvicspanelek is jó alternatívát jelentenek, már csak a fenntarthatóság szempontjából is. A szendvicspanelek hőszigetelő képessége már önmagában kimagasló, ezért előfordulhat, hogy nem lesz szükség plusz hőszigetelő rendszer kialakítására sem. Ezekből már létezik magnézium-oxid héjazattal rendelkező grafitos változat is, a hagyományos farostlemezes kivitel mellett. Továbbá, nem szabad megfeledkezni a legolcsóbb házépítés esetében a moduláris, könnyűszerkezetű épületekről sem, amik szintén kedvező költségekkel kecsegtetnek.

Jó ötlet a ház szigetelés hungarocellel

Röviden azért, mert jelenleg ez az egyik leggazdaságosabb szigetelőanyag, ami rendkívül jó tulajdonságokkal rendelkezik. Sokan persze óva intenek a hungarocell használatától, mondván, hogy megfojtja az épületet, nem engedi lélegezni a falakat. Holott ilyenről szó sincs. Nincs semmilyen veszélye annak, ha a ház szigetelés hungarocellel történik, csupán akkor, ha ez szakszerűtlenül valósul meg. Akkor valóban bent ragadhat a pára, a fal és a hungarocell táblák között, ami a fal vizesedéséhez vezethet. Egy alaposan megtervezett és megfelelően kivitelezett rendszerrel viszont ez teljes mértékben elkerülhető, a fűtés számla pedig jelentősen csökkenthető.